Zazimování bazénu

Pro zazimování použijte přípravek GUAA – POOL Shock. Udržuje si své vlastnosti i po roztátí vody. Je ideálním prostředkem k omezení růstu řas, bakterií a hub v bazénu, v případě mírné zimy.

Dávkujeme 40ml / 1m3 vody.

Další rady pro zazimování bazénu

Konstrukce montovaných bazénů a vlastnosti materiálů, použitých při jejich výrobě umožňuje, aby bazény zapuštěné do terénu nebo bazény umístěné nad terénem a obezděné, přezimovaly naplněné vodou.

Přezimování bazénů naplněných vodou zabraňuje jejich možnému poškození větrem, množstvím sněhu a možnému smrštění vnitřního foliového pláště vlivem silného mrazu.

U vypuštěných bazénů navíc hrozí možnost poškození stěn bazénu tlakem okolního promrzlého terénu (bazén ve většině případů nemá po celém obvodu železobetonový „krunýř“ a proto je vnitřní protitlak vody žádoucí).

Bazén a bazénová voda

  • Odsajeme nečistoty ze dna bazénu, řádně profiltrujeme vodu, eventuelně mechanicky očistíme stěny bazénu prostředkem na čištění vnitřního pláště bazénu.
  • Změříme hodnoty vody. V případě, že hodnota pH je v optimálním rozmezí 7,2 – 7,6, přistoupíme k zimnímu bazénu.
  • Aplikujeme prostředek pro zazimování bazénů GUAA – POOL Shock dle stanovených poměrů uvedených na etiketě.  Pro dokonalé promísení použijeme filtrační zařízení po dobu cca 2 hodin.
  • Odčerpáme vodu z hladiny bazénu na úroveň 15 – 20 cm pod výtlačné trysky. Snižování hladiny provádíme pomocí dnové výpusti (pokud je osazena) nebo pomocí vysavače hrubých nečistot napojeného na skimmer nebo trysku pro napojení vysavače. Páku 6-cestného ventilu nastavíme do polohy „zpětný průplach“, abychom využili množství odčerpané vody k dokonalému proprání pískové filtrační náplně.
  • Po odpuštění vody v bazénu na požadovanou úroveň změříme výšku vodní hladiny nad osazenými podhladinovými reflektory. V případě, že je výška sloupce menší než 50 cm, je nutno světlomety vyjmout a po zatížení je uložit na dno bazénu nebo je vyjmout nad hladinu, kde je však musíme zajistit proti poškození mrazem. V obou případech musíme vložit do instalačních sad, které zůstaly pod vodou v bazénu, polystyrenový díl 5 cm silný, zabraňující poškození instalačních sad ledovým krunýřem. Tyto polystyrenové díly musí být v instalačních sadách umístěny napevno, aby nedošlo k jejich vyplavání na hladinu.

Filtrační zařízení

  • Závěsné filtrační zařízení vyjmeme z bazénu, propereme a vysušíme filtrační vložku a zařízení a umístíme na suchem místě.
  • Pískové filtrační zařízenínesmí být podle pokynu výrobce vystaveno účinkům mrazu. Proto je v těch případech, kdy není možnost zamrznutí vyloučena, nutno postupovat takto:
    • Odvodníme oběhové čerpadlo (odvodňovací šroub na čelní straně čerpadla pod vstupem do čerpadla) a nádobu na pískovou filtrační náplň (odvodňovací šroub v dolní části nádoby). Odvodnit šesticestný ventil (poloha vypouštění), po odvodnění vyjmout z nádoby pískovou filtrační náplň, která byla dokonale proprána při snižování hladiny v bazénu. Takto ošetřenou filtrační náplň je možno uložit do polyetylénových pytlů, Pokud filtrační náplň nevykazuje velký stupeň znehodnocení, lze ji použít i na příští sezonu. Doporučujeme však, aby písková filtrační náplň byla vyměněna každé dva roky jejího používání.
    • Odšroubujeme nejbližší dělená místa rozvodů (kulové ventily, přechodové kusy, zpětné klapky apod.). Nádobu a oběhové čerpadlo vytřeme dosucha. V případě, že je filtrační zařízení umístěno v místnostech s vyloučenou možností poškození mrazem, provede se odvodnění čerpadla a nádoby s pískovou filtrační náplní. Filtrační nádobu doporučujeme otevřít, aby písková náplň dokonale vyschla a zabránilo se tak množení bakterií, které by ji mohly znehodnotit.
    • Je-li pro bazén užívána voda s vysokou vápenatou tvrdostí, je nutno propranou pískovou filtrační náplň vyjmout vždy, provést její kontrolu a případnou výměnu na novou sezonu.
  • Technologické rozvody přivádějící vodu do filtračního zařízení a systém výtlaku do recirkulačních trysek je nutno dokonale odvodnit. Jednotlivé technologické komponenty jsou řešeny tak, že je systém vyspádován k filtrační jednotce nebo je do trasy vřazena odvodňovací šachta technologických ventilů. Odvodnění se provede otevřením odvodňovacích ventilů nebo povolením šroubení v nejnižším místě technologických rozvodů.
  • V případě, že je do systému vřazena zpětná klapka, je nutno ji vždy demontovat. V případě možnosti doporučujeme technologické rozvody profouknout stlačeným vzduchem.
  • Skimmery  je nutno po odvodnění zajistit proti možnému zaplavení srážkovými vodami překrytím horního víka vhodným materiálem (folie, polystyren apod.).
  • Dnová výpusť – u venkovních bazénů osazených dnovou výpustí, s technologií usazenou v šachtě    bazénu, je nutno tuto šachtu zateplit, aby nedošlo k poškození potrubního rozvodu dnové výpusti a následnému zatopení šachty. Nejlepší řešení je zateplit také samotné potrubí dnové výpusti a předejít tak možným komplikacím způsobeným klimatickými podmínkami.
  • Schůdky – po ukončení sezony je nutno schůdky vyjmout z osazovacích chrániček (po uvolnění šroubů pod přesuvnými krytkami), opláchnout čistou vodou, vysušit a uložit na suchém místě.
  • Protiproud – závěsné zařízení se po vypojení jističe v rozvaděči, demontáži kabelu a jeho uložení ve spojovací dóze vyjme a uloží na suchém místě.
  • Krycí plachta – u bazénů překrytých zimní plachtou dochází vlivem srážek k zadržování vody. Jelikož je plachta uložena na snížené hladině, dochází zadržováním srážkové vody k nastoupání hladiny vody v bazénu. Tento stav je nutno  monitorovat a zvýšené množství zadržené vody odebírat, neboť v extremních případech by mohlo dojít k zaplavení technologických rozvodů a k jejich následnému zamrznutí. V případě, že filtrační jednotka je umístěna v technologické šachtě vedle bazénu, je nutno kontrolu provádět velice pečlivě, protože vlivem zvednutí hladiny v bazénu může dojít k zaplavení celé šachty a následnému poškození kompletně celé technologie u místěné v této šachtě (zatopení oběhového čerpadla, elektrického ohřevu, ovládací rozvodné skříně).